Сьогодні, 22 квітня, в День землі Україна стане одним із підписантів Паризької кліматичної угоди. Таким чином, наша держава приєднається до інших 155 держав, що в Нью-Йорку підписуватимуть цю угоду.

Разом із тим, учора розпочато підготовку Плану дій стратегії низьковуглецевого розвитку України. Розробка та впровадження цього документу передбачено положеннями Паризької угоди. Таким чином, наша держава розпочала процес впровадження положень Паризької угоди іще до офіційного підписання, що засвідчує серйозність намірів українського Уряду, експертного середовища та громадськості щодо вибору низьковуглецевого шляху розвитку.

Паризька угода про зміну клімату була прийнята у Парижі 195-ма країнами світу на 21-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (грудень, 2015 р.). Відтак, нею було встановлено глобальну ціль щодо недопущення підвищення загальнопланетарної температури більше 2 градусів Цельсія від доіндустріального рівня. Хоча Угода наразі не накладає юридичні зобов’язання на країни які є її Сторонами, але після доповнень та остаточного її введення в дію в 2020 році, вона стане загальнообов’язковою.

Для України підписання Паризької кліматичної угоди означатиме необхідність її ратифікації, а згодом – активізацію процесу розробки та впровадження оновленої кліматичної політики у напрямку низьковуглецевого розвитку та адаптації до зміни клімату.

Наголошуємо, що реалізація положень кліматичної угоди дасть шанс Україні оновити застарілу інфраструктуру, створити нові робочі місця у «зеленому секторі», змінити імідж «сировинної держави» та загалом покращити свою репутацію на міжнародній арені.

Проте розробка та впровадження Плану дій стратегії низьковуглецевого розвитку водночас – і значний виклик для України. Аби успішно пройти цей процес, необхідна чітка координація роботи відповідальних міністерств, експертного й академічного середовища та громадськості. Перша конференція «Низьковуглецевий розвиток України», в ході якої розпочато процес розробки Плану дій, засвідчила наявність політичної волі до змін в низьковуглецевому напрямку, і дуже важливо не втратити цей запал, перетворивши його на конструктивну і цілеспрямовану роботу.

Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об'єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування.